Kwalifikowalność wydatków w ramach Funduszy Europejskich 2021-2027 oraz Krajowego Planu Odbudowy

Podstawowe informacje o szkoleniu

Terminy i miejsca szkoleń

5.06.2024 – 6.06.2024SZKOLENIE ON-LINE

Uczestnicy szkolenia

– pracownicy administracji publicznej sektora rządowego i samorządowego (w tym ministerstw, urzędów centralnych, marszałkowskich, powiatowych i gmin, spółek komunalnych, uczelni, jednostek badawczych, instytucji kultury, szpitali, sektora oświaty, organizacji pozarządowych) oraz przedsiębiorstw zamierzający korzystać z Funduszy Europejskich 2021-2027 (EFS+, EFRR i FS, FST)

– pracownicy instytucji Zarządzających, Pośredniczących i Wdrażających odpowiedzialnych za przygotowanie, rozliczanie i kontrolę projektów w ramach Funduszy Europejskich 2021-2027

Cel szkolenia

Celem szkolenia jest przygotowanie do tworzenia i realizacji nowych projektów, jak również ich oceny. Znajomość zasad kwalifikowalności wydatków, wnoszenia i dokumentowania wkładu własnego do projektów, wyboru wykonawców jest niezbędna dla efektywnej realizacji i rozliczania projektów unijnych.

Korzyści z udziału w szkoleniu

Pozyskana wiedza pozwoli zabezpieczyć ryzyka, które się wiążą z realizacją projektów unijnych. Uczestniczki i uczestnicy zauważą najważniejsze różnice w kwalifikowalności wydatków wobec perspektywy 2014-2020, co pozwoli lepiej wykorzystać szanse jakie daje nowe rozdanie i nie popełnić kosztownego błędu.

Wykładowczyni

Ekspertka Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w zakresie funduszy unijnych, właścicielka firmy konsultingowej, z licznymi sukcesami w zakresie opracowywania wniosków o dofinansowanie w ramach funduszy strukturalnych, z wieloletnim doświadczeniem w zakresie zarządzania i monitorowania prawidłowości realizacji projektów dofinansowanych z funduszy UE.
Specjalizuje się w zarządzaniu projektami współfinansowanymi ze środków Unii Europejskiej, koncentrując się na osiąganiu celów projektów i kwalifikowalności wydatków, w tym właściwym dokumentowaniu prawidłowości realizacji projektów. Jest ekspertką w zakresie systemów SL2014 i SL2021 – szkoli zarówno opiekunów projektów w Instytucjach Zarządzających i Pośredniczących w zakresie weryfikacji wniosków o płatność i współpracy z beneficjentami, jak i samych beneficjentów.
Obecnie doradza czołowym instytucjom w Polsce w dziedzinie pozyskania dofinansowania z funduszy unijnych w ramach nowej perspektywy finansowej 2021-2027 i zarządzania projektami.
Jest ekspertką zewnętrzną oceniającą wnioski o dofinansowanie w ramach FERS 2021-2027 w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach FE dla Regionów.
Autorka kilkudziesięciu programów szkoleniowych z zakresu przygotowywania i zarządzania projektami, przygotowania wniosków w aplikacji WOD2021 i SOWAEFS+, rozliczania projektów, kwalifikowalności wydatków, systemu SL2014 i aplikacji SL2021 oraz kontroli i audytu w ramach projektów dofinansowanych z funduszy unijnych. Prowadzi szkolenia dla beneficjentów funduszy unijnych oraz Instytucji Pośredniczących i Zarządzających. Prowadziła szkolenia zamknięte m.in. dla Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kancelarii Premiera Rady Ministrów, Rządowego Centrum Legislacji, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Lublinie, Białymstoku, Rzeszowie, Szczecinie, Urzędu Miasta w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, Polskiej Akademii Nauk, Państwowego Instytutu Geologicznego, Instytutu Lotnictwa, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Podkarpackiego Centrum Innowacji, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS, Politechniki Opolskiej, Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego w Krakowie, Akademii Ignatianum w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Legnicy, Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Wojewódzkich Urzędów Pracy, Powiatowych Urzędów Pracy, Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa, Goleniowskich Wodociągów i Kanalizacji, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie i in.
Autorka artykułów i publikacji z zakresu przygotowywania i realizacji projektów unijnych dla wydawnictwa INFOR, Wiedza i Praktyka, Publiczni.pl (m.in. „Fundusze unijne w pytaniach i odpowiedziach” „Czym audyt różni się od kontroli w projektach współfinansowanych ze środków unijnych?” „Podstawowe zasady zarządzania projektem”, „Dobre przygotowanie receptą na sukces projektu”).
Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej, Francuskiego Instytutu Zarządzania, Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz HEC School of Management Paris (dyplom MBA).

Forma szkolenia

Prezentacja multimedialna prowadzona przez Trenerkę, Ćwiczenia, Dyskusja moderowana przez Trenerkę

  • Zajęcia odbywają się 'na żywo’, uczestnicy biorący udział w szkoleniu sami decydują, w jakim miejscu z niego skorzystają – w domu czy w miejscu swojego zatrudnienia. Szkolenia prowadzone są w formie interaktywnej. Podczas spotkania uczestnik widzi na ekranie swojego komputera prezentację multimedialną, będącą podstawą wykładu, oraz trenera, omawiającego ujęte w programie szkolenia zagadnienia. W trakcie szkolenia uczestnicy mogą na bieżąco, na czacie lub łącząc się przez kamerę, zadawać pytania i wyjaśniać wątpliwości.
  • Szkolenie on-line realizujemy na platformie ClickMeeting. Do uczestnictwa w szkoleniu potrzebny jest komputer/tablet/smartfon z podłączeniem do internetu. Preferowaną przeglądarką do udziału w szkoleniu jest Google Chrome.
  • Wykładu można słuchać korzystając z głośników wbudowanych w komputer, albo używając swoich słuchawek. Platforma nie wprowadza obowiązku korzystania ze słuchawek to uczestnik wybiera sposób słuchania wykładu.
  • Na dzień przed szkoleniem każdy z uczestników otrzymuje dostęp do pokoju konferencyjnego online oraz materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej.
  • Po zakończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzymuje certyfikat imienny potwierdzający udział w spotkaniu (wg preferencji – zeskanowany lub papierowy)

Harmonogram szkolenia (2 dni)

9.00 – rozpoczęcie szkolenia
9.00 – 10.30 – szkolenie
10.30 – 10.45 – przerwa
10.45 – 12.30 – szkolenie
12.30 – 13.00 – przerwa (30 minut)
13.00 – 15.00 – szkolenie

Program szkolenia

[Program szkolenia jest własnością intelektualną wykładowcy i przetwarzanie go dla celów komercyjnych bez wiedzy i zgody autora jest zabronione]

1. Nowe zasady finansowania projektów
– Różne poziomy dofinansowania w zależności od źródła finansowania, regionu oraz Beneficjenta
– Wkład własny – jak sprawić by był mniej dotkliwy?
– Zaliczka czy refundacja – jak można finansować projekty?

2. Aplikacje systemu CST2021 wspierające realizację i rozliczanie projektów
– WOD2021, SOWA EFS, LSI
– Baza Konkurencyjności
– System Monitorowania EFS
– SL2021

3. Realizacja projektu w partnerstwie – zmiany wprowadzone przez Ustawę wdrożeniową na lata 2021-2027
– Co koniecznie musi znaleźć się w Umowie partnerskiej?
– Jakie obszary wspólnej realizacji projektu są do indywidualnego ustalenia?
– O czym nie wolno zapomnieć?
– Jak rozliczać się w aplikacji SL2021?

4. Wybór wykonawców w projektach w ramach FE 2021-2027


5. Ogólne warunki kwalifikowalności wydatków w latach 2021-2027


6. Nowe zasady kwalifikowalności wydatków w Funduszach Europejskich 2021-2027

– Matryca kwalifikowalności
– Zakup nieruchomości
– Wkład niepieniężny
– VAT – nadchodzi rewolucja?
– Cross-financing w EFRR/FS a EFS
– Zakupy środków trwałych i amortyzacja
– Trwałość projektów i przedsięwzięć
– Wynagrodzenia personelu projektu (dokumenty zaangażowania, „oddelegowanie”, premie, dodatki, rozliczanie czasu pracy) – nowe zasady
– Koszty pośrednie – czyli jak rozliczać koszty personelu zarządzającego?
– Inne uproszczone formy rozliczania wydatków – stawki jednostkowe i kwoty ryczałtowe

7. Różnice w kwalifikowalności w ramach projektów i przedsięwzięć dofinasowanych z FE 2021-2027 a Krajowego Planu Odbudowy


8. Prawidłowo prowadzona dokumentacja projektowa


9. Kontrola projektów unijnych w ramach FE2021-2027

– Kto może nas kontrolować?
– Co jest przedmiotem kontroli?
– Jak przebiega kontrola?

10. Dyskusja i konsultacje z Trenerką

Koszt szkolenia

1290 zł netto + VAT
(Cena ze stawką VAT „zwolnione” dla instytucji opłacających szkolenie w co najmniej 70% ze środków publicznych).
Cena zawiera: uczestnictwo w szkoleniu, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat (wg preferencji – zeskanowany lub papierowy). Przy zgłoszeniu więcej niż jednej osoby istnieje możliwość negocjowania rabatów.

Formularz zgłoszenia do pobrania

Prosimy o pobranie i wypełnienie formularza zgłoszenia w pliku .doc lub .pdf i przesłanie na adres e-mail: szkolenia@euro-training.com.pl

Formularz zgłoszenia online

Kwalifikowalność wydatków w ramach Funduszy Europejskich 2021-2027 oraz Krajowego Planu Odbudowy

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

Uczestniczka / Uczestnik

Zgłaszający

Dane do wystawienia faktury VAT:

Proszę o przesłanie faktury w wersji elektronicznej na adres e-mail:

Warunki zgłoszenia na szkolenie

1. Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
2. Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 7 dni przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu online nie zwalnia od zapłaty za szkolenie.
3. EURO-TRAINING zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od realizacji szkolenia. EURO- TRAINING nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.